В суботу, напередодні зеленої неділі, кожен іде рвати липу, щоб найменший кутик нею прикрасити, аби місця всякій нечисті не давати.
Молоді дівчата в Зелену неділю підходили до груш, яблунь, слив та іншої плодючої деревини і чіпляли з голів свої віночки, „щоб Бог благословив і самим плодючими стати”.
А що означає Зелена неділя?
Старенькі бабусі оповідали нам так:
- Сорок днів по Своєму воскресінні, Ісус ходив ще по землі. По сороковій днині вознісся на небо. А коли вознісся, то на апостолів Своїх Дух Святий зіслав, щоб вони мали таку саму силу, як Він.
На апостолів опускався Дух Святий, а на землю в цей час розливалася велика благодать. Від неї на очах розпускалася вся зелень. Сталося це у неділю, тому і названа вона Зеленою. Святкуємо ми Зелену неділю на п’ятдесятий день після Великодня, тому цей день ще називають і п’ятдесятницею.
Від такого животворного буяння зелені могла оживати і всіляка нечиста сила, тому кожен старався наставити липи у всі віддалені куточки аби захиститися від нечисті. Також маїли поля, межі, городи, щоб святий хліб щедро зродив.
Як закінчиться Зелена неділя – липу в понеділок до сходу сонця забирають, вона на себе вся нечисть взяла (навіть якщо люди в хаті сварилися, то липа все на себе забирала, тому біля кожного дому – як оберіг з неї робили ложки, сопілки...). Зібравши, кидали її у вогонь і при цьому казали: „Спасибі тоб
...
Читати далі »